Warto odwiedzić

Poniżej podaję linki do ciekawych witryn, zawierających informacje o parowozach Ty2 i Ty42 oraz do innych stron mniej lub bardziej związanych z parowozami, kolejami itd.

Parowozjada

Moja witryna poświęcona w całości jednej z największych imprez parowozowych w Polsce jaką jest Parowozjada organizowana co roku w Chabówce i/lub okolicach. Do skansenu kolejowego zjeżdżają wtedy zabytkowe parowozy z Polski i zagranicy. Przez 2 dni wśród malowniczych galicyjskich krajobrazów kursują ogólnodostępne pociągi retro z parowozami, odbywają się pokazy, zawody i konkursy, w tym program dla dzieci, można też zwiedzać skansen, zajrzeć do kabiny czynnego parowozu, przejechać się drezyną ręczną a nawet w kabinie parowozu.

Parowozjada to także święto wszystkich „ortodoksyjnych” miłośników kolei. Drugiego dnia, specjalnie dla nich, organizowane są przejazdy historycznymi pociągami z fotostopami - to niepowtarzalna okazja do wykonania zdjęć historycznego pociągu z parowozem w jego „naturalnym” środowisku.

http://www.parowozjada.pl/


Cesarsko-Królewskie Koleje Państwowe

Witryna poświęcona początkom kolei żelaznych na ziemiach polskich znajdujących się pod zaborem austriackim. Był to czas węgla i pary. Stalowe szlaki przecinały ziemie po raz pierwszy. Kolej dawała zatrudnienie całym miastom, tam gdzie się pojawiła - miasta, a nawet wsie, rozwijały się w zawrotnym tempie, zaś miejscowości które kolej ominęła ulegały szybkiej degradacji. Witryna zawiera zdjęcia i pocztówki z epoki, dział rekonstrukcji historycznych, opowiadania i inne materiały. W opracowaniu znajdują się dane dotyczące poszczególnych linii kolejowych i ich historie, dane dotyczące taboru a także kącik modelarski.

http://www.kkstb.pl/


kolej24.pl - koleje w Polsce

Witryna informacyjna poświęcona kolejom w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju kolei w stronę kolei dużych prędkości.

http://www.kolej24.pl/


Fundacja Era Parowozów

Fundacja należąca do PKP Cargo S.A. zajmuje się ratowaniem zabytków kolejnictwa, parowozów, zabytkowych wagonów, organizuje imprezy kolejowe z udziałem pociągów retro pod parą. Fundacja Era Parowozów ma statut Organizacji Pożytku Publicznego.

http://www.eraparowozow.pl/


Towarzystwo Ochrony Zabytków i Organizacji Skansenów Pyskowice

Towarzystwo zawiadujące skansenem w Pyskowicach.

http://www.tozk.glt.pl/


Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei

A to stowarzyszenie zawiaduje zabytkową parowozownią w Skierniewicach.

http://www.psmk.org.pl/


Prywatne koleje Covalusa

Witryna zawiera galerię, zbiór przepisów kolejowych, informacje o kolei we Wrocławiu, ale to co najważniejsze to opowiadania kolejowe. Nobla z literatury z tego nie będzie, ale miłośnicy kolei z pewnością docenią niepowtarzalny klimat tych opowiadań. Dodatkowo opowiadania nadesłane przez czytelników.

http://www.covalus.pl/


Wciąż pod parą

Witryna prowadzona przez Tomisława Czarneckiego zawierająca galerie zdjęć polskich parowozów (w tej liczbie także Ty2 i Ty42) oraz bardzo ciekawe zestawienia takie jak np.: wykaz zachowanych w Polsce parowozów normalnotorowych, wykaz parowozów pochodzących z PKP, polskich kolei przemysłowych i wąskotorowych, które trafiły za granicę, wykaz parowozów normalnotorowych znajdujących się na inwentarzu PKP oraz parowozów muzealnych, parowozy przebudowane na opalanie mazutem (także Ty2), parowozy, których już nie ma - zdjęcia egzemplarzy parowozów (głównie Ty2), które odeszły już niestety z tego świata.

http://www.holdys.pl/tomi/


Skansen taboru kolejowego w Chabówce (I)

Witryna poświęcona skansenowi taboru kolejowego w Chabówce, prowadzona przez Miłosza Mazurka. Możemy tu zobaczyć zdjęcia dwóch lokomotyw serii Ty2 (Ty2-911 i Ty2-953), zaś w dziale Multimedia posłuchać pracującego parowozu Ty2. Ciekawym działem jest "Modelarstwo" - tutaj możemy zobaczyć zdjęcia pięknie wykonanych modeli Ty2.

http://www.parowozy.pl/
http://www.parowozy.pl/skansen/modelarstwo/


Skansen taboru kolejowego w Chabówce (II)

Druga witryna poświęcona skansenowi taboru kolejowego w Chabówce. Ta jest prowadzona przez Macieja Panasiewicza. Nie wiem co jest w tej witrynie, ale robi na mnie takie ciepłe wrażenie i to pomimo (a może właśnie dlatego) technicznej prostoty. Znajdziemy tu oczywiście galerie zdjęć, w tym zdjęć Ty2. Ciekawostką jest np. galeria zdjęć dokumentująca naprawę główną parowozu Ty2-953.

http://www.skansen.hg.pl/


Parowozownia Wolsztyn

Strona poświęcona parowozowni w Wolsztynie a prowadzona przez Wojtka Lisa. Link kieruje do podstrony poświęconej parowozom Ty2 stacjonującym w Wolsztynie - trochę informacji historycznych, technicznych i oczywiście zdjęcia a także dźwięki.

http://www.parowozy.com.pl/