Aktualności

Parowozem przez Wielkopolskę 2013

21.03.2013 22:34

Towarzystwo Przyjaciół Wolsztyńskiej Parowozowni zaprasza na przejazd pociągiem specjalnym z cyklu „Parowozem przez Wielkopolskę” w tradycyjnym terminie – w niedzielę po Paradzie Parowozów, a więc w tym roku 28 kwietnia.

Pociąg, podobnie jak w ubiegłych latach, przemierzy linie kolejowe głównie Ziemi Lubuskiej, wzdłuż których podziwiać można licznie zachowaną zabytkową infrastrukturę towarzyszącą – przede wszystkim pruską architekturę kolejową. Na najciekawszych odcinkach tradycyjnie zaplanowano fotostopy. Na trasie nie zabraknie linii po których nie kursują już pociągi osobowe, a nawet takich, na których regularnego ruchu pasażerskiego nie było nigdy. Na uwagę zasługuje szczególnie wjazd do portu w Cigacicach (ostatnia taka okazja była w 2000 roku, kiedy grupa głównie niemieckich miłośników starej kolei wjechała tam pociągiem ciągniętym przez parowóz Ok1-359, który zresztą zainaugurował pociągi spod szyldu „Parowozem przez Wielkopolskę” w 2008 roku) oraz odcinek Czerwieńsk – Gubin. Cała trasa przedstawia się następująco:

Wolsztyn (wyjazd ok. 7:40) – Zbąszynek – Sulechów – Cigacice Port – Sulechów – Czerwieńsk – Gubin – Czerwieńsk – Zbąszynek – Wolsztyn (powrót ok. 19:00).

Skład pociągu stanowić będą trzy wagony serii Bhixt (popularne „ryflaki” – dwa typu 101A i jeden typu 43A), na czele których stanie parowóz Ty42-107. Wybierając skład kierowaliśmy się jak zwykle chęcią maksymalnego odwzorowania realiów historycznych – typowe na sieci PKP w latach 70. i 80. XX wieku wagony pociągnie więc parowóz reprezentujący serię, która dość powszechnie spotykana była aż do schyłku „epoki pary” w Polsce.

Rezerwacja miejsc będzie możliwa po tym jak Towarzystwo otrzyma kalkulację od przewoźnika i ustali wysokość składki

Więcej informacji na stronach Towarzystwa: www.tpwp.pl.

Zdjęcia pochodzą z imprezy "Parowozem przez Wielkopolskę" edycja z 2010 r.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
Obrazek zabezpieczający przed spamem
Jeśli nie możesz przeczytać kodu, kliknij tu.
*
*