Aktualności

Pamiątkowa moneta na urodziny parowozu Ol12

23.08.2012 08:10
Autor: TD

Podczas tegorocznej Parowozjady będziemy obchodzić 100. urodziny parowozu Ol12. Z tej okazji zostanie wybita okolicznościowa moneta w limitowanej serii.

Podczas tegorocznej Parowozjady będziemy obchodzić 100. urodziny parowozu Ol12 (austriacka seria 429). Lokomotywa ta pamięta jeszcze panowanie Franciszka Józefa. Została zaprojektowana przez słynnego austriackiego inżyniera Karla Gölsdorfa (http://pl.wikipedia.org/wiki/Karl_G%C3%B6lsdorf), wyprodukowana w 1912 roku w wiedeńskiej fabryce Cesarsko-Królewskich Kolei Państwowych.

"Parowozy serii Ol12 stanowiły zmodernizowaną wersję (na parę przegrzaną) austriackich parowozów serii 329. Po pierwszej wojnie światowej na PKP znalazło się 106 maszyn tej serii, które obsługiwały pociągi osobowe na liniach kolejowych byłego zaboru austriackiego. Znajdujący się w Chabówce egzemplarz z numerem "7" jest jedynym zachowanym w Polsce parowozem serii Ol12, który w 1993 roku został odbudowany w ZNTK w Pile. Jest obecnie najstarszym czynnym parowozem na PKP." (Maciej Panasiewicz - www.skansen.hg.pl).

Z tej okazji zostanie wybita okolicznościowa moneta. Będzie miała średnicę 27 mm a jej wstępny projekt można zobaczyć na ilustracji. Przewidywana cena: 30 zł. SERIA LIMITOWANA: 1000 szt. Monetę nabyć będzie można podczas Parowozjady na jednym ze stoisk.

Więcej informacji o imprezie na stronie Parowozjada.pl.


Brak komentarzy

Dodaj komentarz

* - pole wymagane

*
Obrazek zabezpieczający przed spamem
Jeśli nie możesz przeczytać kodu, kliknij tu.
*
*